Hipotireoza: terapijske opcije i praktični saveti

HIPOTIREOZA: TERAPIJSKE OPCIJE I PRAKTIČNI SAVETI

Štitna žlezda je mala žlezda smeštena u vratu, a ima veliki uticaj na gotovo sve procese u našem telu. Ukoliko je funkcija štitne žlezde poremećena, mogu nastati različiti zdravstveni problemi. Hipertireoza i hipotireoza su dijagnoze sa kojima se širom sveta suočava veliki broj ljudi. 

  • BLOG Brinemo o vama
  • Zdravlje

Hipotireoza je čest problem sa štitnom žlezdom. Može se javiti u svakoj životnoj dobi i kod oba pola, iako su joj žene starije od 60 godina posebno sklone.  

To je stanje u kojem štitna žlezda ne proizvodi dovoljno tireoidnih hormona. Simptomi hipotireoze obično su umor, lakše gomilanje masnih naslaga, suva koža, usporen rad srca, promene raspoloženja i smanjena koncentracija. 

Najčešći uzroci hipotireoze 

1. Autoimuna bolest Hašimotov tireoiditis 

Postoje različiti faktori koji mogu dovesti do smanjenja funkcije štitne žlezde, a najčešći uzrok je autoimuna bolest Hašimotov tireoiditis. Imuni sistem napada štitnu žlezdu i postepeno dovodi do njenog oštećenja i smanjenja proizvodnje hormona. Simptomi ovog oblika tireoiditisa su slični simptomima hipotireoze. 

2. Jodna insuficijencija 

Uzrok smanjene funkcije štitnjače može biti i jodna insuficijencija (nedostatak joda) i druge vrste tireoiditisa (akutni, subakutni, postpartalni itd).  

3. Upala štitne žlezde 

Tireoiditis je upala štitne žlezde koja može biti izazvana infekcijom, autoimunim procesom ili drugim faktorima. Simptomi variraju u zavisnosti od uzroka i mogu uključivati bol u vratu, groznicu, umor i promene u nivou hormona štitne žlezde. 

Ako je štitna žlezda izložena terapiji zračenjem, to može rezultirati njenom smanjenom funkcijom. Kada je uklonjena hirurškim putem, produkcija tireoidnih hormona prestaje. 

4. Pojedini lekovi 

Pojedini lekovi takođe mogu ometati funkciju štitne žlezde i dovesti do hipotireoze, a postoje i određene genetske predispozicije za njen razvoj. Međutim, neće svako ko ima nasledni faktor razviti hipotireozu.  

5. Nasledni faktor 

Iako nasledni faktor povećava sklonost ka razvoju bolesti, on nije jedini koji utiče na njen nastanak. Ako postoji porodična istorija hipotireoze, važno je biti svestan toga i obratiti pažnju na simptome i znakove bolesti.  

Problem sa štitnom žlezdom kod nekih ljudi uključuje čvoriće koji se formiraju unutar nje. Većina čvorova je benigna, ali neki mogu biti maligni. Ponekad čvorići dovode do uvećanja štitne žlezde ili pritiska na okolne strukture, pa ih je potrebno operisati. 

Koji su simptomi hipotireoze? 

Simptomi hipotireoze se razlikuju od osobe do osobe, a najzastupljenijii su: 

  • Osećaj konstantnog umora i nedostatka energije, bez obzira na količinu odmora i sna. 
  • Povećanje telesne težine ili teškoće u gubitku kilograma, iako se ne menja način ishrane ili fizička aktivnost.  
  • Osećaj hladnoće, posebno u ekstremitetima. 
  • Suva i gruba koža sklona perutanju, kao i tanka, suva i lomljiva kosa kod žena. 
  • Promene u raspoloženju, uključujući anksioznost i razdražljivost. (Pročitajte: Perimenopauza – izazov za telo i um
  • Neredovne menstruacije, obilnija ili oskudnija krvarenja, kao i neplodnost. 
  • Poremećaji varenja kao što su zatvor, nadutost i usporen rad creva. 
  • Osećaj slabosti i umora u telu i mišićima
  • Smanjena seksualna želja i poteškoće u postizanju ili održavanju erekcije kod muškaraca, dok žene mogu imati smanjen libido. 

Važno je napomenuti da ovi simptomi mogu biti prisutni i kod drugih zdravstvenih stanja, pa je neophodno obratiti se lekaru radi postavljanja tačne dijagnoze.  

Kako se leči hipotireoza i šta je važno primeniti osim lekova? 

Lečenje hipotireoze uključuje supstituciju hormona štitne žlezde i upravljanje simptomima. Osnovni tretman je primena lekova koji sadrže sintetički hormon štitne žlezde, obično levotiroksin, kako bi se nadoknadila potrebna količina hormona u organizmu. 

Levotiroksin se uglavnom uzima oralno, u obliku tableta. Treba se pridržavati preporučene doze i redovno kontrolisati nivo hormona putem laboratorijske analize krvi.  

Hipotireoza i ishrana 

Uz usporen rad štitne žlezde, kontrolisanje telesne težine je izazovno, ali ne i nemoguće. Kako da smršate ako imate hipotireozu? Prvi korak je da se konsultujete sa svojim lekarom kako biste utvrdili da li vaša trenutna terapija za hipotireozu treba da se prilagodi. 

Uz lekove, važno je voditi računa o unosu namirnica. Kada je u pitanju hipotireoza, ishrana treba da bude bogata hranljivim sastojcima, uključujući voće, povrće, žitarice od celog zrna i proteine. Izbegavajte dijete koje su ekstremne ili restriktivne jer se mogu loše odraziti na štitnjaču. 

Jedite manje, ali češće, kako biste održali stabilan nivo energije i sprečili prejedanje.  

Pratite unos kalorija i budite svesni svojih dnevnih potreba. Vlakna pomažu u regulaciji apetita i održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi, tako da u ishranu treba uključiti što više namirnica bogatih vlaknima.  

Fizička aktivnost 

Redovna fizička aktivnost podiže nivo energije, jača mišiće, ubrzava metabolizam i utiče na održavanje optimalne telesne težine. Zbog svega toga, osobe sa hipotireozom treba redovno da se bave sportom. Intenzitet i vrsta vežbi treba da budu prilagođeni zdravstvenom stanju i trenutnoj kondiciji. 

Pošto stres pogoršava simptome hipotireoze, od pomoći su i vežbe relaksacije, tehnike opuštanja i dovoljno odmora u toku dana. 

inner

Suplementacija 

Suplementi su korisni kao dodatak terapiji lekovima, ali je uzimanje prekomernih doza štetno. Pre započinjanja bilo kakve suplementacije, uvek se treba konsultovati sa lekarom. On će odrediti dozu na osnovu zdravstvenog stanja i rezultata laboratorijskih testova. 

Pripazite na unos važnih nutrijenata kao što su jod, selen i cink, koji su bitni za zdravlje štitne žlezde. Selen je mineral koji pomaže u smanjenju zapaljenja u štitnoj žlezdi kod nekih osoba s autoimunim oblicima hipotireoze. Studije su pokazale da suplementacija selenom može poboljšati simptome i smanjiti nivo antitela u nekim slučajevima.  

Tiroxil 4.0 sadrži mio-inozitol i selen. Koristi se kod smanjene funkcije štitne žlezde, kada ona luči manje hormona nego što je organizmu potrebno da bi se održavao normalan telesni metabolizam. U kombinaciji, selen i mio-inozitol deluju snažnije i moćnije, usporavajući progresiju bolesti kod subkliničkog hipotireoidizma i Hašimoto tireoiditisa. 

Pojedini pacijenti s hipotireozom imaju i niske nivoe vitamina D, pa je suplementacija korisna za održavanje optimalnog nivoa tog vitamina u organizmu. (Pročitajte: Kada je potrebno uzimati vitamin D?) 

Jod je važan mineral koji je neophodan za proizvodnju hormona štitne žlezde, ali suplementacija jodom nije preporučljiva kod autoimunih oblika hipotireoze. U nekim slučajevima, unos joda može pogoršati simptome i stanje. 

Kako se dijagnostifikuje hipotireoza? 

Hipotireoza se dijagnostikuje na osnovu pregleda, prisustva simptoma i laboratorijskih testova. Lekar prvo uzima detaljnu anamnezu, uključujući istoriju simptoma i porodičnu anamnezu. Na osnovu pregleda otkriva moguće znakove hipotireoze, kao što su suva koža, oticanje, usporen rad srca ili druge promene. 

Ključni laboratorijski test za dijagnostikovanje hipotireoze je merenje nivoa hormona štitne žlezde u krvi, posebno hormona tireotropina (TSH) i slobodnog tiroksina (FT4). Povišeni nivo TSH, uz istovremeno snižen nivo FT4, obično ukazuje na hipotireozu.  

Lekar može tražiti i dodatne testove kao što su antitela na tireoglobulin, ultrazvuk štitne žlezde i sl. Dijagnostika hipotireoze zahteva pažljivu procenu i tumačenje rezultata laboratorijskih testova u kontekstu simptoma i kliničke slike svakog pacijenta.  

Ako sumnjate na problem sa štitnom žlezdom, obratite se endokrinologu. Ukoliko vam je bolest već potvrđena, idite na redovne preglede kako bi lekar pratio funkciju štitne žlezde, prilagodio dozu leka i procenio ukupno zdravstveno stanje. Za Hašimotov tireoiditis i hipotireozu, individualni pristup lečenju je ključan.  

Ukoliko imate hipotireozu, terapiju i suplemente potražite u nekoj od preko 400 BENU apoteka

Preporučeni proizvodi

Preporučeni proizvodi

Tiroxil 4.0 30 tableta

1 400,00 RSD

Solgar Selen 100 mcg 100 tableta

  • Akcija
  • Popust 10 %

2 062,00 RSD 1 855,80 RSD

Solgar Vitamin D3 400 IJ 100 kapsula

1 413,00 RSD


Povezana pitanja iz savetovališta

Povezana pitanja iz savetovališta

    • Pitanje za BENU savetnika
    • štitna žlezda
    • žene
    01. 02. 2022

    Terapija za štitnu žlezdu

    Poštovani,
    Pijem Eutirox 50 ujutru i Feminal uveče. Da li ova dva hormonska preparata imaju neko međudejstvo, tj. da li ih je bezbedno piti istovremeno? Hvala!
    Srdačni pozdravi.

    Poštovani,

    Bezbedna je primena Euthyrox 50 mcg i Feminal kapsula, ali se mora napraviti vremenski razmak između ova dva proizvoda.

    Euthyrox se koristi kod smanjene funkcije tiroidne žlezde, uzima se 30-60 minuta pre doručka i ostalih lekova, isključivo sa vodom.

    Feminal je prirodni proizvod na bazi suvog ekstrakta crvene deteline, namenjen ženama pre, za vreme i neposredno nakon menopauze kao efikasna pomoć za ublažavanje tegoba kao što su potištenost, glavobolja, nesanica, razdražljivost, nervoza, povećana osetljivost grudi, talasi vrućine, noćno znojenje i suvoća vagine. Preporučuje se uzimanje jedne kapsule dnevno.

    Srdačan pozdrav,

    mr ph. Igor Lilić

    šipka Igor Lilić

    Na pitanje je odgovorio/odgovorila Igor Lilić , Subotica Matka Vukovica pogledajte odgovor sakrijte odgovor

Sva pitanja


Ocene/Recenzije

Ocene/Recenzije

Budite prvi koji će napisati recenziju/komentar za ovaj članak.

Napišite novu recenziju

Ocenite članak

1-5

1 2 3 4 5




*Operator zadržava pravo da ukloni neprimerene komentare